Kasko Nedir

Kasko, kimi zaman zorunlu trafik sigortasıyla karıştırılıyor ve bu sebeple de pek çok kullanıcı, “Kasko zorunlu mu?” ya da “Kasko karşı tarafın hasarını karşılar mı?” gibi sorular soruyor. Zorunlu trafik sigortasının aksine, kasko yaptırman için herhangi bir mecburiyet bulunmuyor ve kasko yaptırmayanlara cezai yaptırım uygulanmıyor. Zorunlu trafik sigortası, kaza durumunda karşı tarafa verdiğin hasarı karşılarken kasko ise senin kendi aracında oluşan zararları karşılıyor.

Kasko Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Kasko yaptırmayı zorunlu tutan herhangi bir yasa bulunmuyor. Ancak araçların trafikte ve park hâlinde pek çok tehlikeye açık olması, kaskoyu önemli bir hâle getiriyor. Bu sebeple de pek çok araç sahibi, kasko yaptırarak olumsuz durumlarda yüksek bedeller ödemekten kurtulabiliyor.

Kasko Değeri Ne İfade Eder?

Kasko değer listesi, kasko sigortası yaptırırken karşına çıkacak ilk detaylar arasında bulunuyor. Peki, kasko değeri nedir? Kasko değeri kavramı, taşıtının sigortacılık açısından maddi değerini ifade ediyor ve kasko rayiç bedeli, bu kavram üzerinden belirleniyor. Bir diğer ifadeyle “Kasko ne kadar öderim?” sorusuna yanıt bulman ve kasko primlerini öğrenmen için ilk olarak aracının kasko değerinin belirlenmesi gerekiyor.


Kasko Ne İşe Yarar?

Kaskonun avantajlarından bahsetmeden önce “Kasko neleri karşılar?” sorusuna yanıt bulmak gerekiyor. Kasko sigortaları, poliçendeki maddelere bağlı olarak kaza, yangın, doğal afet, terör olayı, toplumsal hareket, sel, su baskını gibi olumsuz durumların aracına verebileceği hasarları karşılıyor. Ayrıca poliçende ilgili maddeler bulunması durumunda kasko sigortası yaptırarak yol yardımı, hukuksal koruma, anahtar kaybı, cam kırılması gibi durumlarda da kasko sigortandan destek alman mümkün oluyor.


Kasko Sigortasının Genel Şartları Nelerdir?

Kasko sigortası genel şartları, satın alacağın sigorta paketine göre değişiyor. Kasko sigortaları, temel olarak aracını kazalara, afetlere ve hırsızlığa karşı koruyor. Geniş kasko paketlerini tercih etmen durumunda ise yol yardımı, konaklama hizmeti, tamirat gibi avantajlardan yararlanma şansın da bulunuyor.


Kasko Mini Onarım Paketi Neleri Kapsar?

Kasko mini onarım avantajı, araç sahiplerinin en çok ilgisini çeken teminatlar arasında yer alıyor. Peki, kasko mini onarım neleri kapsar? Kasko mini onarım limiti dâhilinde aracının boyasındaki hasarları düzelttirebilir, kaporta göçüklerinin onarımını yaptırabilir, ön camı ve döşemeleri tamir ettirebilirsin. Ayrıca leke çıkarma, deri döşeme tamiratı ve mini yama gibi işlemleri de mini onarım paketi kapsamında gerçekleştirebilirsin.Genişletilmiş Kasko Nedir?

Kasko seçenekleri arasında yer alan genişletilmiş kasko, standart kasko sigortalarına ek avantajlardan yararlanabilmeni sağlıyor. Kasko cam değişimi, yetkili olmayan kişilerce çekilme, anahtar kaybı gibi teminatlar sunan genişletilmiş kasko, karşılaşabileceğin pek çok kaybı güvence altına alıyor ve içinin daima rahat olmasını sağlıyor.

Kasko Cam Değişimini Kapsar Mı?

Cam değişimi, kasko sigortaları tarafından karşılanabiliyor ve bu durum, aracının hasarsızlık durumuna zarar vermiyor. Bir diğer ifadeyle kasko sigortan aracılığıyla cam değişimi yaptırman kasko sigortanı bozmuyor.