Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezaları Nelerdir?

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmamış ya da sigortasının süresi dolmuş olan kişilerin araçlarının trafiğe çıkması yasaktır. Araç sahiplerinin trafik sigortasını yaptırması ve düzenli olarak takip ederek sigorta süresi sona ermeden yenilemesi zorunludur.


Trafik Sigortası Yaptırmak İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Trafik Sigortası teklifi almak ve sigorta yaptırmak için ihtiyacınız olan bilgiler ; Kimlik ve aracınızın ruhsatı. Bu yüzden trafik sigortası satın alırken araç ruhsatınızın yanınızda olması yeterlidir.


Zorunlu Trafik Sigortası Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Trafik sigortasına ait olan poliçe süresi 1 yıl ile sınırlıdır. Sigorta poliçesinin her yıl yenilenmesi kanunlar tarafından zorunludur. 1 yıl geçerli olan poliçenin, poliçe bitim süresine kadar tekrar yenilenmesi gerekir. Trafik sigorta poliçesi için ortaya çıkan yeni uygulamalardan sonra sigorta şirketleri için prim ve teminatlar konusunda serbestlik söz konusu oldu. Sigorta şirketleri, trafik sigortasının prim ücretlerini belirlerken aracın türü, ticari olup olmadığı, yer aldığı il gibi şartlara bakarak değiştirebilir. Ayrıca sigorta şirketleri primler için taksit de uygulayabilir.Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Yaptırmak Zorunlu mu?

Zorunlu Trafik Sigortası, devlet tarafından bütün motorlu araç sahiplerine yapılması zorunlu tutulmuş ve kaza sonucunda diğer araç veya üçüncü şahıslara verebileceğiniz zararlar için sizi güvence altına alan bir sigorta ürünüdür. Trafik sigortası yaptırmak zorunlu mu sorusunun yanıtı belirtildiği gibi devlet tarafından zorunlu tutulan bir sigortadır.

Trafik Sigortası Neleri Kapsamaktadır?

Zorunlu trafik sigortasına sahip aracın bir kazaya karışması durumunda maddi hasar, sağlık giderleri, sakatlanma ve ölüm olmak üzere, poliçe limitlerine ve kusur oranlarına göre sigorta şirketi tarafından karşılanır. Trafik sigortası teminatları incelenerek daha kapsamlı bir koruma için Araç Sigortası Poliçesi satın alınabilir.